Aktualności

"Zaproś zagranicznego studenta na Święta" – podsumowanie akcji 07.02.2020 08:59

Święta Bożego Narodzenia to chwila odpoczynku od codziennej gonitwy i pracy. To również czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, jednak nie dla wszystkich. W murach naszej uczelni studiuje wielu zagranicznych studentów z całego Świata. Są to młodzi ludzie mówiący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i zwyczaje. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na powrót w rodzinne strony aby spędzić ten czas w gronie bliskich.

Jako Polacy słynący z gościnności nie chcieliśmy, aby nasi studenci pozostali osamotnieni w akademikach w tym pięknym bożonarodzeniowym okresie. Zachęciłyśmy więc pracowników naszej uczelni do wzięcia udziału w akcji: "Zaproś zagranicznego studenta na Święta".  Zaproponowałyśmy przełamanie pewnych barier i zachęcałyśmy do otwarcia serc i domów dla osób, których nie znamy ale z którymi na co dzień spotykamy się w miejscu naszej pracy.

Akcja spotkała się z szybkim odzewem. W tegorocznej akcji wzięło udział 8 rodzin, które ugościły łącznie 15 zagranicznych studentów. Akcja cieszyłaby się większym zainteresowaniem, niestety z przyczyn losowych nie wszystkie spotkania doszły do skutku. Z relacji osób zapraszających wiemy, że niektóre spotkania miały bardzo osobliwy charakter, a bariery językowe i kulturowe nie przeszkodziły ani na chwilę, aby wspólnie cieszyć się z tych spotkań i celebrować Święta Bożego Narodzenia.

O akcji "Zaproś zagranicznego studenta na Święta" można przeczytać w poniższych artykułach:

Nauka w Polsce: naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,80071,szczecin-zagraniczni-studenci-spedza-wigilie-u-polskich-rodzin.html

TVP3: szczecin.tvp.pl/45926312/zagraniczni-studenci-spedza-wigilie-u-polskich-rodzin

WNP: www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/szczecin-zagraniczni-studenci-spedza-wigilie-u-polskich-rodzin,47668.html

Dzięki otwartości Pani dr Karoliny Kurtz- Oreckiej, która zdecydowała się zaprosić telewizję na międzynarodową kolacje wigilijną powstał materiał, który można zobaczyć w TVN: fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/szczecin-pracownicy-uniwersytetu-zaprosili-zagranicznych-studentow-na-swieta,996062.html

A takie wspomnienia z tegorocznej akcji mają jej uczestnicy:

 

„…Pan Hakan student z Turcji, okazał się bardzo miłym, bardzo grzecznym i bardzo dobrze wychowanym młodym człowiekiem. Pomimo barier językowych Pan Hakan opowiedział nam o sobie, co studiuje, jak żyje w Ankarze, jakie są możliwości w Turcji po jego studiach i dlaczego przyjechał do Polski.

Zaprosiliśmy zagranicznego studenta z tego powodu, ze sami studiowaliśmy za granicą i wydaje nam się to oczywiste. Osobiście uważamy, że jest to bardzo cenne doświadczenie i w miarę możliwości chcielibyśmy je kontynuować w przyszłych latach.„

Izabela Miklewicz/ Studium Języków Obcych ZUT

 

“Going to a Christmas Dinner in a Polish family was really exciting and new for me because it was my first Christmas without my family and so far away. I decided to go because knowing the traditions and customs of others countries it is a very enriching way to expand your knowledge especially through a dinner where all the typical dishes are known, I really loved it, the family was super friendly, we ate, we laughed and we played.”

Kimberly Patiño/ IAESTE student

 

„Wrażenia z wigilijnego wieczoru są niezapomniane. Podczas spotkania sprawdziły się u nas bardzo proste gry, jak np. 4 w rzędzie (4 w linii). Takie małe coś a świetnie przełamuje wszelkie bariery, daje możliwość porozumienia się poza barierą językową. W ruch poszły dwa zestawy i każdy każdego chciał "ograć".”

dr inż., mgr inż. arch. Karolina Kurtz-Orecka / WBiA

 

„Wigilię ze studentami z Turcji spędziliśmy wspólnie, był to bardzo miły wieczór wigilijny, były kolędy polskie i tureckie piosenki, bardzo wszystkim smakowały polskie specjały. Mam nadzieję, że nasi goście będą dobrze wspominać wspólne spotkanie :)”

dr inż. Krystyna Araszkiewicz/ WBiA