Kapitał wyjazdowy

ERASMUS+ ZRYWA Z ZASADĄ „RAZ W ŻYCIU WYJAZD NA STUDIA, RAZ NA PRAKTYKĘ”.

 

Wyjazdy realizowane są w ramach tzw. kapitału wyjazdowego, który obejmuje 12 miesięcy na danym stopniu studiów. Oznacza to, że ta sama osoba będzie mogła ubiegać się o kilkukrotny wyjazd na studia i praktykę, ale przez łączny okres nieprzekraczający 12 miesięcy (360 dni).

Kandydaci na wyjazdy sami decydują, w jaki sposób "rozłożyć" kapitał wyjazdowy na danym stopniu studiów - przykładowo można go wykorzystać na 10-miesięczne studia i 2-miesięczną praktykę (łącznie 12 miesięcy), lub 4-miesięczne studia, 3-miesięczną praktykę i ponowne, 5-miesieczne studia (łącznie 12 miesięcy).

Ważne!!! W przypadku, jeśli uczelnia stosuje ograniczenie finansowania wyjazdów w kapitał wyjazdowy wlicza się okres całkowitego pobytu a nie okres, na który przyznano dofinansowanie.

Przykład 1. Okres pobytu na studiach wynosi łącznie 11 miesięcy, dofinansowanie na wyjazd zostało przyznane na okres 10 miesięcy = wykorzystany kapitał wyjazdowy to 11 miesięcy.

 

Ważne!!! Poprzedni udział w programie LLP-Erasmus pomniejsza kapitał wyjazdowy w Erasmusie+.

Przykład 1: W ramach programu LLP Erasmus na pierwszym stopniu studiów zrealizowano 5-miesięczny wyjazd na studia oraz 4-miesięczna praktykę. Kapitał wyjazdowy do wykorzystania na pierwszym stopniu studiów w Erasmusie+ wynosi: 3 miesiące.

Przykład 2: W ramach programu LLP Erasmus na pierwszym stopniu studiów zrealizowano 5-miesięczny wyjazd na studia oraz 4-miesięczna praktykę. Kapitał wyjazdowy na drugim stopniu studiów wynosi: 12 miesięcy.

Przykład 3. W ramach programu LLP Erasmus na pierwszym stopniu studiów zrealizowano 5-miesięczny wyjazd na studia, a na drugim stopniu studiów 4-miesięczna praktykę. Kapitał wyjazdowy na drugim stopniu studiów wynosi: 8 miesięcy.